CENTRUM PRZYGODY

Rumunia

WYBIERZ TERMIN
29 lipca 2024 16:00
4 sierpnia 2024 16:00

3990 PLN
Rumunia

Rezerwuj


Instruktor:
Michał Grzesiak

Rumunia

Kiedy pierwszy raz wyruszyliśmy do Rumunii w 2019 roku nie planowaliśmy wracać tam regularnie, jednak łatwa i szybka logistyka, możliwości odkrywania i eksploracji jakie daje, a także życzliwość ludzi sprawiły, że co roku dodajemy kolejne niezwykłe miejsca do naszych szkoleń w tym kraju.
Jeśli z nami pojedziesz, to przygotuj się na eksplorację w dziczy, bo Rumunia to nieprawdopodobne krajobrazy, których namiastkę mogliście zobaczyć jakieś 30 lat temu w Polsce w Bieszczadach - przed przemianami.
Czekają na Ciebie kilkusetmetrowe skalne ściany, kaniony, krystaliczne rzeki, malownicze góry, bezkresne lasy pełne dzikich zwierząt. Turystów na szlakach jest jak na lekarstwo, a poza nimi można spotkać już tylko niedźwiedzie, których populacja w tym kraju wynosi 8 000 osobników! Czy podejmiesz to wyzwanie?
Moje doświadczenie pokazuje, że to nie tylko wymagające wyzwania i dzika natura, ale też, a może przede wszystkim, spotkanie i wymiana doświadczeń w męskim gronie. Ruszaj z nami jeśli potrzebujesz „oddechu”, czasu dla siebie, po to by móc być bardziej efektywnym w życiu codziennym, właściwie wybierać co jest dla Ciebie ważne.

Na poziom trudności wyprawy składają się:

Wymagający klimat
niestabilne lub wymagające warunki atmosferyczne (np. upały, nagłe i gwałtowne burze, wilgoć i zimno itp.)
Wysokość nad poziomem morza
środowisko górskie, zmniejszona ilość tlenu, większe ryzyko kontuzji lub urazu
Ekspozycja
poruszanie się w terenie skalnym i górskim o znacznej wysokości względnej n.p.m
Zagrożenie hipotermią
częsty kontakt z wodą, czy to podczas packrafting lub przeprawy, mokre ubranie, obuwie itp.
Dzikie zwierzęta
zwiększone prawdopodobieństwo spotkania niebezpiecznych zwierząt na ich terenie (wilki, niedźwiedzie, węże, skorpiony itp.)
Insekty
(komary, meszki, kleszcze itp.)

Wymagana kondycja:

Przeciętna
Szkolenia łatwe nie wymagają większego przygotowania fizycznego poza rekreacyjnym uprawianiem sportu w codzienności np. basen, rower, wycieczki piesze itp. Od uczestnika oczekuje się podstawowej wydolności do marszu ok. 15-20 km dziennie z plecakiem ok. 25 kg.
Dobra
Szkolenia trudne - dla osób trenujących ogólnorozwojowo - wymagają przygotowania ogólnorozwojowego wg wskazówek instruktora-trenera, co oznacza regularne treningi 3 x w tygodniu co najmniej przez 3 miesiące przed wyjazdem szkoleniowym oraz brak znacznej nadwagi.
Doskonała
Szkolenia ekstremalne wymagają doskonałej wydolności fizycznej, regularnych treningów oraz treningu specjalistycznego w zależności od rodzaju zajęć np. wspinaczki na określonym poziomie trudności, znajomości technik linowych, wspinaczkowych lub opanowania pływania na wysokim poziomie i umiejętności przetrwania w środowisku wodnym.

Czas poza cywilizacją

ilość dni z dala od siedzib ludzkich.
*Ekstremalne szkolenie nie zawsze oznacza zupełne odcięcie od cywilizacji, czasem łatwa wyprawa będzie bardziej odosobniona.

Dlaczego warto z nami jechać?

Nauczysz się czytania mapy terenu i zasad nawigacji, zastosowania kompasu, odnajdywania drogi bez GPS
Dlatego doświadczysz wędrówki poza szlakiem przez trudno dostępny teren leśno-wąwozowy
Nauczysz się asekurować i samodzielnie zjeżdżać na linie w trudnym terenie wąwozów skalnych
Dlatego doświadczysz adrenaliny pokonywania trudnych przeszkód kiedy woda leje ci się na głowę, a ty musisz być skoncentrowany na zadaniu
Nauczysz się węzłów niezbędnych do zakładania stanowisk do zjazdu za pomocą liny
Dlatego zyskasz wpływ i będziesz aktywnie działał w zespole
Nauczysz się zasad wybierania optymalnego schronienia w terenie, dowiesz się jak go zbudować
Dlatego doświadczysz nocy w dzikim terenie górskim
Nauczysz się jak rozpalić ogień w trudnym terenie
Dlatego doświadczysz ciepła, komfortu i bezpieczeństwa w dziczy
Nauczysz się jak pozyskać i przefiltrować wodę
Dlatego doświadczysz satysfakcji zdobycia jej w dzikim terenie
Nauczysz się jak rozpoznawać tropy dzikich zwierząt
Dlatego doświadczysz no oby nie… raczej dowiesz się jak je skutecznie odstraszyć i co robić kiedy je spotkasz
Nauczysz się jak przeprawić się przez górską rzekę
Dlatego doświadczysz orzeźwienia i współpracy w zespole
Nauczysz się jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w terenie
Dlatego bezpiecznie pokonasz trudności i niebezpieczeństwa
Nauczysz się technik wspinaczki i asekuracji „top rope” lub jeśli będziesz gotowy wspinaczki z dolną asekuracją
Dlatego doświadczysz radości ze zdobywania szczytów
Nauczysz się używać sprzętu i technik niezbędnych do pokonywania „Via Ferrat”
Dlatego doświadczysz przejścia eksponowanych dróg o trudności C
Nauczysz się mówić o swoich doświadczeniach, omawiać przeżycia i wyciągać wnioski
Dlatego doświadczysz mocy coachingu zespołowego
Nauczysz się polegać na innych, ufać im,
Dlatego doświadczysz współpracy, radości relacji w zespole

Program wyjazdu

Miejsca zajęć

Parcul Natural Apuseni
Vadu Crisului
Turda
Groapa Ruginoasa
Cheile Somesului
Cheile Galbenei

Ten wyjazd to będzie prawdziwy sprawdzian Twoich możliwości. Po odpowiednim merytorycznym przygotowaniu ok. 50 % czasu spędzimy z dala od siedzib ludzkich, w dzikim terenie.

48 godzin w dziczy

to szkolenia połączone z realnym wyzwaniem! Wyprawa będzie się składać z multidyscyplinarnych szkoleń survivalowych oraz działań terenowych podejmowanych pod opieką instruktora survivalu i wspinaczki:

szkolenia pokonywania trudności terenów wąwozowych i skalnych w tym suchego kanionu oraz dzikich obszarów leśnych za pomocą technik surwiwalowych oraz alpinistycznych technik linowych.

szkolenia, które nauczą cię jak pracować z mapą i kompasem, jak wyznaczać kierunek marszu oraz odnajdywać drogę w przypadku zagubienia.

praktyczne szkolenie z biwakowania, doskonalenia technik rozpalania ognia, pozyskiwania i uzdatniania wody w dzikim terenie.

Via Ferrata

jest to forma wspinaczki wielowyciągowej dostępna dla każdego również dla osób nie posiadających umiejętności wspinania z liną. Rumuńskie ferraty są łatwo dostępne i nie wymagają, tak jak w Alpach, czasem nawet kilku godzinnego podejścia pod górę.

Wspinamy się po skale asekurując specjalnymi lonżami w poręczowe stalowe liny, pokonujemy mosty zawieszone nad przepaściami posiadając stałą asekurację. Wyjścia na trzy planowane podczas wyjazdu ferraty poprzedzają szkolenia właściwej asekuracji i oceny zagrożeń terenu prowadzone przez instruktora.

Wspinaczka skalna

obejmująca podstawowe szkolenie wspinaczkowe na drogach ubezpieczonych lub rekreacyjne szkolenie „top rope” dla osób zupełnie nie posiadających wiedzy z zakresu wspinania skalnego.

Coaching zespołowy

omówienia coachingowe podczas wyprawy - jako element budowania zespołu, pracy nad własnym rozwojem i omawiania przeżyć / doświadczeń w terenie.

Webinary

Pierwszy: organizacyjno-kondycyjny

gdzie pomogę Ci doprecyzować i skompletować sprzęt na wyprawę

udzielę Ci szczegółowych informacji organizacyjnych (np. ustalenie formy dojazdu uczestników, logistyka itp.)

razem z trenerem personalnym ocenimy poziom Twojej kondycji oraz wskażemy kierunek i zalecaną formę treningów przed wyjazdem

Drugi: dotyczący psychologii przetrwania i współpracy w grupie

dotyczący psychologii przetrwania i współpracy w grupie da Ci możliwość poznania, zrozumienia i zweryfikowania swoich reakcji na stres i zagrożenie. Kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa Twojego i całej grupy w terenie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami przez nasz FanPage lub chat Messenger widoczny w prawym dolnym rogu ekranu.

Informacje dla uczestników

Cena
3990PLN/osoba

Liczba miejsc: 4 (decyduje kolejność zgłoszeń)

Cena zawiera

stałą opiekę licencjonowanego instruktora surwiwalu i wspinaczki z 10-letnim doświadczeniem
specjalistyczny sprzęt alpinistyczny: wspinaczkowy, via ferrata, asekuracyjny i zjazdowy do zajęć w kanionie i na skałach
specjalistyczny sprzęt survivalowy (m.in mapy, kompasy, noże, narzędzia, krzesiwa, tarpy, filtry do wody, palniki turystyczne wraz z gazem)
dwa dwugodzinne webinary przygotowawcze przed wyjazdem w tym jeden z trenerem personalnym
wsparcie w przygotowaniu fizycznym do wyzwania (grupa społecznościowa do motywacji i dzielenia się sukcesami i porażkami)
omówienia grupowe na bazie coachingu w terenie pod opieką trenera rozwoju osobistego
opiekę lokalnych przewodników (w razie potrzeby)
limitowana koszulka z wyjazdu dla uczestników
materiały audiowizualne z wyprawy wysyłane po zakończeniu szkolenia

Cena nie zawiera

w związku ze specyfiką wyprawy każdy bierze jedzenie wg uznania. Szczegółowe informacje zostaną przekazane po zamknięciu zapisów na pierwszym webinarze.
kosztu transportu w dwie strony: w tym viniet do podróży przez Słowację, Węgry, Rumunię (pomagamy uczestnikom w organizacji transportu podczas pierwszego webinaru).
indywidualnego ubezpieczenia uczestnika rozszerzonego o sporty podwyższonego ryzyka (polecimy najlepsze rozwiązania).
  1. Wszelkie choroby, zaburzenia fizyczne i psychiczne muszą zostać zgłoszone trenerowi przy zapisie, wówczas podejmuje on decyzję czy i na jakich zasadach możesz uczestniczyć w wyprawie z elementami sportów podwyższonego ryzyka. W trakcie wyjazdu obowiązuje informowanie instruktora o własnym stanie zdrowia i samopoczuciu, jeśli się pogarsza. Dotyczy to również lęków i obaw - należy je wyrażać bezpośrednio i niezwłocznie.
  2. Specyfika szkoleń „trudnych i ekstremalnych” - decydując się na udział potwierdzasz gotowość na wyzwania surwiwalowe na wysokim poziomie, obejmujące także deprywację potrzeb m.in. zmniejszona ilość snu, pożywienia czy wody, doświadczanie zimna i dyskomfortu psychicznego, po to, by realizować cele zajęć i uzyskać satysfakcjonujące Ciebie efekty.
  3. Dyscyplina i odpowiedzialność - za poczynania całej grupy podczas zajęć odpowiedzialność bierze instruktor, trener. On decyduje o stopniu ryzyka, zatem konieczne jest zaufanie do jego decyzji oraz respektowanie zasad przedstawionych na miejscu startu szkolenia. Z racji surwiwalowego charakteru zajęć obowiązuje bezwzględne przestrzeganie poleceń instruktorów podczas zajęć, co wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa zajęć. Jeśli uczestnik nie jest pewien czy zrozumiał polecenie instruktora ma obowiązek zapytać i upewnić się, a dopiero potem podejmować działania terenowe.
  4. Odpowiedzialność za powierzony sprzęt - jeśli podczas zajęć instruktor powierza kursantowi sprzęt surwiwalowy lub turystyczny do indywidualnej pracy, to osoba ponosi odpowiedzialność za jego właściwe używanie oraz kompletne zwrócenie w stanie takim w jakim był on przekazany - poza wyjątkami naturalnego zużycia /plandeki, sznurek, krzesiwa itp./ Za zagubienie lub zniszczenie sprzętu istnieje obowiązek odkupienia narzędzia po cenie rynkowej lub zwrotu pieniędzy za dany przedmiot w trybie natychmiastowym. Sprzęt wydawany i zwracany jest w momencie ustalonym przez instruktora i liczony wspólnie.
  5. Zaangażowanie - każdy uczestnik angażuje się w zajęcia wg poleceń instruktora/trenera przed, w trakcie i poza nimi (jeśli wymagane jest jakieś przygotowanie do zajęć np. fizyczne lub intelektualne). Program jest połączeniem zajęć outdoorowych oraz coachingowych, połączonych z refleksją, dlatego wymagana jest gotowość na obydwa elementy.
  6. Porządek w terenie i szacunek dla natury - nie zaśmiecamy terenu zajęć. Każdy uczestnik ma obowiązek zabrania ze sobą śmieci, które przywiózł. Szacunek dla natury oznacza w praktyce nieuszkadzanie drzew i krzewów za pomocą narzędzi i przestrzeganie ustalonych przez instruktora zasad korzystania z terenu, za który bierze odpowiedzialność.
  7. Przygotowanie rzeczy na wyjazd - uczestnik jest przygotowany do zajęć i dysponuje sprzętem osobistym wg. załączonej w opisie listy rzeczy niezbędnych do zajęć omówionych szczegółowo podczas pierwszego webinaru. Za braki w przygotowaniu i ich skutki instruktorzy nie ponoszą odpowiedzialności. Do zajęć wymagany jest podstawowy sprzęt turystyczny i osobisty, pozostałe specjalistyczne wyposażenie uczestnicy mają zapewnione.
  8. Komunikacja - uczestnik jest zobowiązany do jasnej i otwartej komunikacji w każdej sytuacji. Jeśli występuje jakiś problem, bądź niezrozumienie, niedomaganie, złe samopoczucie, wskazanym wówczas zachowaniem jest wyjaśnienie sprawy od razu w cztery oczy z instruktorem/trenerem.
  9. Wydalenie z zajęć - instruktor/trener ma prawo wydalić osoby niezgadzające się z zasadami regulaminu lub niespełniające wymagań zdrowotnych, zarówno przed, jak i w trakcie wyjazdu. Nie zwracamy środków za zajęcia, w trakcie których następuje wydalenie lub rezygnacja.
  10. Program szkoleń survivalowych - realizacja programu opisanego w ofercie zależna jest od wielu czynników w tym : decyzji administracyjnych, warunków atmosferycznych, możliwości fizycznych i psychicznych uczestników szkolenia ocenianych na bieżąco oraz sytuacji losowych, na które prowadzący nie ma wpływu. Oznacza to, że plan zajęć jest dopasowany do grupy, elastyczny i może ulec zmianie. Zawsze dbamy o to, by czas szkoleń był wykorzystany maksymalnie, proponując alternatywne scenariusze i umiejętności przetrwania.

Kto może jechać?

Zapisując się na szkolenia potwierdzasz, że jesteś pełnoletni oraz spełniasz lub spełnisz kryteria kondycyjne do dnia rozpoczęcia zajęć. Są one gwarantem Twojego bezpieczeństwa w trudnym terenie i wyrazem poczucia odpowiedzialności za zespół, który stworzysz z innymi.

*Jako instruktor prowadzący grupę zastrzegam sobie prawo do sprawdzenia kondycji fizycznej uczestników w dniu wyjazdu na szkolenie surwiwalowe i niedopuszczenia ich do zajęć podwyższonego ryzyka, jeśli nie będą do nich przygotowani według poniższych kryteriów.

Wydolność tlenowa

Wymagania wobec uczestników szkolenia:
Wiek 30-39 lat: min. 47-48 VO2 max w ml/kg/min
Wiek 40-50 lat: min. 43-44 VO2 max w ml/kg/min

Jak sprawdzić jaką mam wydolność tlenową?

Wykonując Próbę wysiłkową Margarii - składającą się z dwóch części. Pierwsza polega na wchodzeniu na 40 centymetrowy stopień przez 6 minut (15 wejść na minutę). W ciągu ostatnich 3 minut należy zmierzyć średni puls. Kolejne podejście następuje po około 30 minutach, kiedy praca serca wróci do normy. Wtedy należy wchodzić przez 6 minut na stopień w większym tempie (25 wejść na minutę). Pod koniec testu mierzy się puls. Uzyskane wyniki podstawia się do wzoru na VO2 max = [HRmax (VO2II – VO2I) + HRII x VO2I – HRI x VO2II] / HRII – HRI. HRmax to nic innego jak tętno maksymalne obliczone po odjęciu wieku od liczby 220. HRI to puls w trakcie pierwszego podejścia, HRII to puls podczas drugiego ćwiczenia, VO2I wynosi 22,00 ml/O/kg/min, natomiast VO2II - 23,4 ml/O/kg/min.

Lokalna wytrzymałość mięśniowa

Pompki:
min. 35 pompek przy prawidłowej technice / 30-39 lat min.
min. 25 pompek przy prawidłowej technice / 40-50 lat

Brzuszki:
min. 50 brzuszków z odcinkiem lędźwiowym przy ziemi. Unoszenie tułowia 30 % przy prawidłowej technice w rytmie 40 na minutę / 30-50 lat

DRĄŻEK:
min. 5 podciągnięć podchwytem statycznie / 40-50 lat
min. 7 podciągnięć podchwytem statycznie / 30-39 lat min.

* Wraz z wiekiem nie dajemy taryfy ulgowej, co oznacza, że nie zmniejszamy wymagań fizycznych. Jeśli jesteś w wieku powyżej 50 lat i spełniasz przedstawione kryteria wydolności możesz uczestniczyć w naszych szkoleniach.
** Więcej szczegółów oraz dostosowanie formy treningu do Twoich możliwości odbywa się podczas pierwszego webinaru z trenerem personalnym, który po zaznajomieniu się z Twoimi wynikami i Twoją aktualną kondycją wskazuje kierunki przygotowania i propozycje treningów.

WARUNKI ZAPISU - SZKOLENIA WAKACYJNE I WEEKENDOWE

REZERWACJA MIEJSCA 2024
RUMUNIA „KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZI”

  1. Należy wpłacić 1990 zł wpłaty rezerwacyjnej w terminie do 1 marca 2024 roku

  2. Wpłata rezerwacyjna jest bezzwrotna nawet w sytuacjach losowych. Zawsze staramy się wyjść Wam naprzeciw proponując udział w innym szkoleniu wakacyjnym w tym samym sezonie /o ile będą tam wolne miejsca i termin będzie Wam odpowiadał./ 
Nie przenosimy wpłat na następne sezony szkoleniowe.

  3. Pozostała część czyli 2000 zł płatna jest przelewem do 1 czerwca 2024. 
Jeśli przed 1 czerwca wydarzy się coś, co uniemożliwi Wam udział w szkoleniu, wpłata 2000 zł zostanie Wam zwrócona. Po terminie 1 czerwca 2024 nie ma już możliwości zwrotu wpłaty.

O ZAPISIE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ PRZEZ STRONĘ WWW - POTWIERDZONYCH WPŁATĄ

  1. W przypadku braku miejsc na danym szkoleniu wakacyjnym, niezwłocznie zwracamy wpłacone pieniądze lub wpisujemy na listę rezerwową po wcześniejszym poinformowaniu.

  2. W przypadku odwołania szkolenia cała opłata rezerwacyjna jest zwracana w 100%.

Tytuł przelewu: Imię i nazwisko „Szkolenie Survivalowe w Rumunii” 29 lipca - 4 sierpnia 2024

Numer konta do wpłaty: 
Michał Grzesiak centrumprzygody.com mBank 50 1140 2004 0000 3102 7557 4571

  1. Buty turystyczne „za kostkę” typ dowolny
  2. Drugie buty na zmianę typu sportowego już nie za kostkę
  3. Sandały lub klapki lub crocksy
  4. Spodnie turystyczne szybkoschnące
  5. Ciepłe spodnie na zmianę (także do spania) typu polar 100 g lub kalesony merino
  6. Skarpety trekkingowe 2x
  7. Skarpety sportowe syntetyczne 1x
  8. Bielizna termoaktywna (bokserki) min. 2 szt.
  9. Koszulka termoaktywna z krótkim rękawem min. 1 szt.
  10. Koszulka termoaktywna z długim rękawem 2 szt.
  11. Polar o gramaturze 100gr
  12. Kurtka typu "puchówka" lub polar z kapturem - gramatura 200gr
  13. Kurtka przeciwdeszczowa
  14. Buff (jako maseczka, szaliczek i czapeczka)
  15. Rękawice typu windstopper lub polarowe 100gr
  16. Rękawice skórzane - do asekuracji i pracy z liną, zjazdów na linie itp.
  17. Latarka typu czołówka - wodoodporna o zasięgu światła ok. 30-40 metrów
  18. Okulary przeciwsłoneczne
  19. Buty wspinaczkowe lub inne do wspinaczki (dowolne)
  20. Śpiwór komfort 8 st. C
  21. Karimata lub mata turystyczna
  22. Worki wodoodporne 5-litrowe min. 2x (do zabezpieczenia rzeczy)
  23. Twarda butelka na wodę przefiltrowaną już czystą 1 - 1.5 l.
  24. Plecak (max 35-45 litrów)
  25. Menażka, sztućce
  26. Stuptuty - ochraniacze na buty, żeby błoto i woda nie wpadały do wewnątrz
  27. Mała apteczka osobista, standardowo wyposażona
  28. * Spodnie przeciwdeszczowe, jeśli w prognozie podadzą że przez 4 dni ma lać bez przerwy
  29. * Namiot turystyczny - jeśli chcesz i posiadasz może przydać się na niektórych etapach szkolenia
* Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia, polecenia sprawdzonego sprzętu i konfiguracja pod indywidualnego uczestnika odbywa się na pierwszym webinarze.

Wybierz termin

29 lipca 2024 16:00
4 sierpnia 2024 16:00

3990 PLN
Rumunia

Zapisy zakończone
wrapkit

Specjalizujemy się w outdoorowych warsztatach przygodowych, tworzonych z myślą o małych grupach głównie ojców z dziećmi, oraz rodzinnych i młodzieżowych, w których możliwe jest zindywidualizowane podejście do każdego uczestnika, które stają się impulsem do działania i pozytywnych zmian w Waszym życiu!

CENTRUMPRZYGODY.COM
ul. Leśna 5
42-311 Żarki Letnisko

Dołącz do Nas

© 2021 | Codelab
Wszystkie prawa zastrzeżone